حالت شب
  • Saturday, 24 February 2024
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی: ۴۳.۲ درصد جمعیت استان اصفهان واکسینه شده‌اند

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی: ۴۳.۲ درصد جمعیت استان اصفهان واکسینه شده‌اند

 به گزارش باخبرباش به نقل از ایسنا مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: ۶۹.۳۶ درصد در استان اصفهان نوبت اول واکسن و ۴۳.۲ درصد هم نوبت دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و هم‌اکنون بیش از ۷۵۰ هزار دوز واکسن آماده تزریق در استان داریم.

 نورالدین سلطانیان، امروز (سه‌شنبه_ ۴ آبان) در نشست خبری، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که دنیا با آن مواجه شد پاندمی کرونا است، این معضل بشریت را به خطر انداخته است. در این مسیر تعداد زیادی از هم‌وطنان خود را نیز از دست دادیم. تا امروز جامعه درگیری‌های زیادی برای مقابله با ویروس کرونا داشته است و تا الان روند مبتلایان کاهشی بوده، البته با توجه به شرایط، احتمال وقوع پیک ششم کرونا وجود دارد که امیدواریم با تلاش مضاعف و همراهی مردم از آن جلوگیری کنیم.

وی افزود: هنوز در استان وارد پیک ششم کرونا نشده‌ایم، اما برخی شهرها از زرد به سمت نارنجی شدن می‌روند و در چند استان دیگر مانند یزد که هم‌جوار استان اصفهان است آمار ابتلا در حال افزایش است.

 مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در استان آمار مبتلایان افزایش چشمگیری پیدا نکرده است. در دنیا چند نوع واکسن تولید شد و چند کشور از ما جلوتر هستند، اما واردات واکسن تسریع شد و امروز با شیب قابل ملاحظه‌ای روند واکسیناسیون سرعت گرفته است که البته مردم را باید بیشتر به زدن واکسن ترغیب کرد.

سلطانیان افزود: سخنان غیر کارشناسی و غیرعلمی درباره واکسن در برخی محافل جای تأسف دارد. روز جمعه که از بیمارستان‌ها بازدید می‌کردیم جمعیتی محدود مقابل استانداری جمع شده بودن و شعار نه به واکسن را مطرح می‌کردند که این امر نشان می‌دهد بخشی از جامعه نگاه مثبتی به تزریق واکسن ندارند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون بیش از ۷۵۰ هزار دوز واکسن آماده تزریق در استان اصفهان وجود دارد، اما استقبال مردم باید بهتر شود. حدود ۶۹.۳۶ درصد در استان نوبت اول واکسن و ۴۳.۲ درصد هم نوبت دوم را دریافت کرده‌اند. همچنین ۵۸.۴۸ درصد جمعیت ۱۲ تا ۱۸ سال واکسن دریافت کرده‌اند، اما تقریباً یک و نیم میلیون نفر در استان اصفهان برای واکسن مراجعه نکرده‌اند که البته موعد واکسن برخی افراد هنوز فرا نرسیده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: اقناع مردم برای تزریق واکسن بسیار مهم است و اصحاب رسانه می‌توانند در این زمینه اطلاع رسانی مناسبی داشته باشند. انجام واکسیناسیون آمار مرگ و میر را کاهش می‌دهد، مردم باید توجه کنند که انجام واکسیناسیون منجر به عدم ابتلا به کرونا نمی‌شود اما عوارض این بیماری را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

سلطانیان تصریح کرد: بدون شک بهترین نوع واکسن، در دسترس ترین واکسن است و نباید برخی افراد به دنبال زدن واکسن خاص باشند. البته مردم از رعایت پروتکل‌ها کمی خسته شده‌اند، اما همچنان باید پروتکل‌ها را رعایت کنند و در این باره ساده انگاری نکنند. 

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۱۴۰۵ میلیارد تومان به بخش‌های مختلف بدهی دارد و با وجود تمام مشکلاتی که داریم در راه حفظ سلامت جامعه شبانه‌روزی تلاش خواهیم کرد و در این مسیر خسته نخواهیم شد..

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: توان دستگاه درمانی برای واکسیناسیون ۱۵۰ هزار نفر در روز است اما ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر روزانه به مراکز واکسیناسیون در استان مراجعه می‌کنند. هر گونه استرس و اضطرابی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و اخبار باید به طوری برای مردم منعکس شود که آنان را دچار استرس نکند.

سلطانیان ادامه داد: اینکه در استان واکسنی منجر به مرگ شده باشد به طور قطعی نمی‌توان آن را تأیید کرد و در کل هر واکسن یا دارویی ممکن است عوارضی داشته باشد که بدون شک مزایای آن بیشتر است و اگر وارد پیک ششم نشویم آمار مبتلایان و فوتی‌ها کاهشی‌تر هم می‌شود.

وی درباره احتمال تزریق دوز سوم واکسن به افراد، گفت: فعلاً دوز سوم برای کادر بهداشتی و درمانی توصیه شده است که بخش زیادی از کادر درمان واکسن یادآور (دوز سوم) را دریافت کرده‌اند و اگر لازم بود برای بقیه مردم هم انجام می‌شود، اما اگر ۸۵ درصد مردم واکسینه شوند به نقطه اطمینان می‌رسیم.

همچنین پژمان عقدک- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: امیدوارم در حفظ و ارتقای سلامت مردم بتوانیم خدمات شایسته‌ای را انجام دهیم. هم‌اکنون ۱۱ شهرستان اصفهان، خمینی‌شهر، سمیرم، اردستان، شاهین‌شهر، شهرضا، فلاورجان، لنجان، مبارکه و نجف آباد و نطنز در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های تیران و کرون، چادگان، دهاقان، فریدونشهر، گلپایگان و نائین در وضعیت زرد و دو شهرستان برخوار و خور و بیابانک در وضعیت آبی کرونا هستند.

وی افزود: ۸۵ درصد مرگ‌هایی که در «آی سی یو» رخ می‌دهد مربوط به کسانی است که واکسن نزده‌اند و باید دو تا ۴ هفته از دوز دوم بگذرد تا نتایج ایمنی واکسن کامل شود.

دیدگاه / پاسخ