حالت شب
  • Thursday, 30 May 2024
مشکل باشگاه چوگان نقش جهان اصفهان بزودی حل می‌شود

مشکل باشگاه چوگان نقش جهان اصفهان بزودی حل می‌شود

  به گزارش باخبرباش حضور چشمگیر گردشگران نوروزی از کران تا کران نصف جهان محسوس و خیابان ها، حاشیه بوستان ها، بازارها و مکان های تاریخی و گردشگری اصفهان مملو از جمعیت مسافران است.

میدان نقش جهان، آثار تاریخی، موزه ها و کرانه های زاینده رود زیبا که بتازگی جاری شده است و تا ۱۰ روز ادامه دارد، قاب هیجان انگیزی از سونامی گردشگران است. جلوه ای فرح بخش و نشاط آفرین که بار دیگر اصالت اصفهان و مهمان نوازی اهالی این خِطه کُهن را به منصه ظهور رسانده است.

تلخ و شیرین کام گردشگران نوروزی در اصفهان

گلایه مسافران نوروزی، از ترافیک تا گرانی قیمت اسکان

چهره های متبسم مسافران نوروزی و تکاپوی دلچسب آنان در گوشه و کنار شهر، شاید نمود آن است که اینجا در شهر موزه جهانی اصفهان به آنها خوش می گذرد. همچنانکه شماری از آنان در گفت و گو با ایرنا، از سفر به اصفهان و روزهایی که در این شهر سپری می کنند رضایت داشتند.

تلخ و شیرین کام گردشگران نوروزی در اصفهان

این گردشگران بر این باورند فضاسازی زیبای نوروزی در میادین و قسمت های مختلف شهر، نظافت و تمیزی معابر، برنامه ریزی خوب ستادهای نوروزی آموزش و پرورش، معماری روح نواز شهری، مکان های تاریخی و بازارهای سنتی توانسته سفر آنان به اصفهان را خاطره انگیز کند.

تلخ و شیرین کام گردشگران نوروزی در اصفهان

در این میان، مشکلات مختلفی نیز کام برخی گردشگران را تلخ کرده است.

یکی از هموطنان که از خطه تبریز به اصفهان آمده است، در گفت و گو با ایرنا؛ بار ترافیکی محورهای منتهی به اصفهان و مسیرهای شهری همچنین مشکل در پیداکردن آدرس مکان های مورد نظر را خسته کننده توصیف کرد.

گردشگر دیگری از کردستان، از وضعیت سی و سه پل به عنوان اثر شاخص تاریخی اصفهان ناراحت بود و گفت: آب رودخانه زاینده رود که همیشه نماد نشاط و سرزندگی اصفهان بوده نسبت به سال های قبل بسیار کمتر شده است و دلایلی که برای آن شنیدم من را متاثر کرد، امیدوارم مسوولان برای نجات رودخانه چاره اندیشی کنند.

گردشگر دیگری از خوزستان، استقرار اتوبوس های گردشگری در باغ فدک را در کاهش ترافیک موثر دانست و افزود: خدمات و تسهیلات خوبی در این مجموعه به مسافران داده می شود اما بهتر بود با توجه به جمعیت زیاد مسافران در این محل، برای خدمات بهداشتی و درمانی هم فکری می شد.

یکی ازهموطنان کرمانی به گرانی قیمت های منزل و مهمانپذیر در سطح شهر اصفهان اشاره کرد.

تلخ و شیرین کام گردشگران نوروزی در اصفهان

گردشگر دیگری نیز به  قیمت هر شب ۲ میلیون تومان برای اسکان انتقاد کرد و گفت: به دلیل گرانی قیمتِ اسکان ناگزیر در حاشیه پارک چادر زدیم.

همچنین بانوی دیگری از شهرستان تربت جام خراسان رضوی، هزینه های اسکان شبانه در اصفهان را بسیار بالا توصیف کرد و افزود: در هوای سرد و شرایط وزش باد و گرد و خاک مجبور به توقف در پارک ها هستیم که برخی از آنها امکانات ساده مانند نمازخانه و فضای مسقف هم ندارند.

تلخ و شیرین کام گردشگران نوروزی در اصفهان

بر اساس برنامه ریزی ها و به گفته مسوولان، در نوروزامسال، مسافران ابتدا به هتل‌ها و مهمان‌پذیرها و سپس مدارس دولتی آموزش و پرورش، منازل استیجاری شهروندان، خوابگاه‌های دانشجویی و مدارس غیرانتفاعی و در نهایت کمپ گردشگری باغ فدک معرفی و هدایت می شوند. همچنین از ظرفیت ۱۶ ورزشگاه سرپوشیده و مرکز اقامت موقت از جمله  سالن محل قدیمی نمایشگاه بین‌المللی واقع در پل شهرستان نیز برای اسکان مسافران نوروزی استفاده شده است.

ثبت بیش از ۷۰۰ هزار اقامت در اصفهان

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان، از ۲۵ اسفندماه سال گذشته تااکنون بیش از سه میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از اماکن تاریخی این استان بازدید کردند.

علیرضا ایزدی افزود: "کاخ عالیقاپو"، "باغ فین کاشان" و "باغ‌موزه"،"کاخ چهلستون" در این مدت بیشترین تعداد بازدید را به خود اختصاص دادند.

تلخ و شیرین کام گردشگران نوروزی در اصفهان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان افزود: تعداد اقامت‌های ثبت شده در استان اصفهان تا پایان چهارمین روز فروردین ۱۴۰۱ به بیش از ۷۰۰ هزار نفر رسید و میانگین اقامت گردشگران در این استان حدود ۲.۲ دهم شبانه روز است.

ایزدی افزود: اصفهان جزو سه استان برتر کشور از نظر حجم ورودی گردشگر در نوروز امسال است، بطوریکه وضعیت ورودی مسافر به اصفهان در مقایسه با مدت مشابه پیش از کرونا بسیار خوب و رو به رشد است.

اسکان در شهرهای همجوار اصفهان، پیشنهادی برای مسافران

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان با بیان اینکه شرایط و سلیقه مسافران در انتخاب محل اقامت متفاوت است، افزود:  اقامتگاه های ۱۷ گانه تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی نظیر هتل ها،مهمانپذیرها، خانه های بومگردی ومسافرخانه ها حدود ۳۷ هزار نفر در شبانه روز ظرفیت اسکان دارند که پیش از نوروز رزرو آنلاین شدند و بر  همه خدمات آنان، از جمله قیمت ها نظارت می شود.

ایزدی گفت: ظرفیت اسکان در این محل ها محدود است از این رو گردشگران می تواند به ستادهای اسکان نوروزی آموزش و پرورش، باغ فدک و منازل استیجاری که با قیمت کمتر و با مشارکت شهرداری و اتحادیه اصناف برای اسکان مسافران پیش بینی شده است مراجعه کنند.

وی افزود: پیش بینی ها این بود که همه ظرفیت های اسکان در اصفهان تا روز نهم فروردین تکمیل شود و این اتفاق افتاد.

تلخ و شیرین کام گردشگران نوروزی در اصفهان

به گفته این مسوول، گردشگران می توانند از طریق شماره ۱۳۷ سامانه اطلاع رسانی شهرداری به محل های اسکان مناسب خود هدایت شوند.

ایزدی با بیان اینکه بیش از یک میلیون تردد در ورودی های شهرها و استان اصفهان داریم، توصیه کرد مسافران با توجه به ورود نزدیک به ۱۰۰ درصدی گردشگر به اصفهان، سفر خود را هدفمند کنند.

وی افزود: گردشگران می توانند برای اسکان شبانه همچنین با هدف بازدید از مکان های گردشگری دیگر به شهرهای نزدیک مرکز استان مانند نایین و نطنز نیز مراجعه کنند و درچند روز آینده که اصفهان خلوت تر می شود برنامه سفر خود به این کلانشهر را تکمیل کنند.

نظارت بر قیمت اقامت در هتل های اصفهان

نوروز امسال تا اکنون، بیش از ۹۵ درصد ظرفیت هتل های اصفهان تکمیل شده و استقبال مسافران پس از ۲ سال وقفه اپیدمی کرونا خوب بوده است.

این را رییس اتحادیه هتلداران اصفهان به ایرنا گفت و افزود: نرخ اقامت ویژه نوروز در هتل های اصفهان تغییری نداشته و با همان قیمت های قبلی است.

کریم بیگی با بیان اینکه تا اکنون تخلفی در این زمینه نداشته ایم، اضافه کرد: قیمت ها از سوی جامعه هتلداران استان نظارت می شود و در معرض دید گردشگران است.

وی ادامه داد: بطور طبیعی هزینه اقامت در هتل ها با توجه به تورم موجود گران است اما باز هم تلاش کردیم متعادل شود.

بیگی رعایت پروتکل های بهداشتی را مهمترین اولویت هتلداران استان بیان کرد و خاطر نشان کرد: با وجود استقبال خوب مسافران از اقامت در هتل ها، خسارت های کرونا به اقتصاد هتل ها در سال های گذشته جبران نخواهد شد، اگر چه امیدواریم با استمرار گردشگری و ورود مسافر به استان، این بخش بار دیگر رونق بگیرد.

تلخ و شیرین کام گردشگران نوروزی در اصفهان

فعالیت ۲۴ ساعته اتحادیه املاک اصفهان در نوروز

نایب رییس دوم اتحادیه املاک اصفهان نیز در این پیوند از فعالیت ۲۴ ساعته اتحادیه املاک اصفهان در نوروز با هدف هدایت مسافران به محل های اسکانِ تایید شده خبر داد.

به گفته مسعود احمدی، سه اکیپ گشت خودرویی و ۱۰ اکیپ ۲ نفره به صورت پیاده در سطح شهر به واحدهای صنفی این بخش با هدف رسیدگی به نارضایتی ها و مشکلات احتمالی سرکشی می‌کنند.

ظرفیت پذیرش ۲۲ هزار نفر مسافر در اقامتگاه ها

شمار خانه‌های استیجاری و سوییت این کلانشهر برای اسکان مسافران نوروز امسال افزون بر هفت هزار باب است.

رسول جهانگیری، رییس اتاق اصناف اصفهان  گفت: با توجه به پیش بینی ‌ها مبنی بر افزایش شمار مسافران نوروزی نسبت به ۲ سال گذشته، این تعداد خانه برای اقامت در نظر گرفته شده است و احتمال بیشتر شدن آن نیز وجود دارد.

وی اضافه کرد: هتل‌ها و مراکز اقامتی اصفهان ظرفیت پذیرش ۲۲ هزار نفر را دارند اما در سال‌های گذشته اقامت ۱۵۰ هزار نفر نیز داشتیم که مازاد آن در منازل استیجاری اسکان یافتند.

استقرار نیروهای آتش نشانی در محل های اسکان نوروزی

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان  گفت: تا اکنون،هفت نفر در کمپ اسکان نوروزی فدک اصفهان دچار مسمومیت گازگرفتگی شدند که با اقدام بهنگام مانع از فوت‌ آنان شده است.

تلخ و شیرین کام گردشگران نوروزی در اصفهان

فرهاد کاوه آهنگران افزود: با وجود تذکرهای فراوان برای استفاده نکردن از پیک نیک در داخل چادرها، اما برخی از مسافران برای گرمایش محل اسکان خود از آن استفاده می کنند.

وی با اشاره به استقرار ۱۵۰ نیروی آتش نشانی در پارک فدک، تصریح کرد: تا اکنون بیش از ۵۰۰ پیک نیک از چادرهای مسافران خارج شده است.

احتمال محدودیت تردد در صورت شرایط جوی نامناسب

بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی، از عصر روز جمعه پنجم فروردین، شرایط ایجاد گرد و خاک و توفان لحظه ای در مناطق شرقی استان اصفهان آغاز شد.

به گفته رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی اصفهان در صورت طولانی شدن زمان گرد و خاک و محدودیت دید افقی، محدودیت و ممنوعیت تردد در مناطق شرقی این استان اعمال خواهد شد.

سرهنگ اصغر زارع افزود: در صورتیکه با استمرار وضعیت گرد و خاک شدید و کاهش دید در جاده ها مواجه شویم محدودیت تردد را برای افزایش ضریب ایمنی و جلوگیری از صدمه به خودروها و مسافران نوروزی اعمال خواهیم کرد.

وی به مسافران و رانندگان توصیه کرد در صورتیکه هنوز شروع به مسافرت در راههای استان اصفهان نکردند، عبور از مناطق شرقی استان اصفهان را از برنامه سفر خود حذف کنند و محورهای جایگزین را برای تردد انتخاب کنند.  

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی اصفهان اظهار داشت: مسافرانی هم که به هر دلیل مجبور به عبور از مناطق شرقی استان اصفهان هستند باید هوشیاری و جوانب احتیاط لازم را رعایت کنند.  

 زارع افزود: میزان تردد در جاده‌های استان اصفهان، طی این مدت نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۷۳ درصد افزایش یافته است.

تلخ و شیرین کام گردشگران نوروزی در اصفهان

نوروز امسال، شهرداری اصفهان نیز اقدام به توزیع پرسش‌نامه‌ آنلاین بین مسافران به منظور بررسی و سنجش کیفیت خدمات مختلف سفر از جمله زیرساخت‌های شهری، امکانات اسکان، خدمات حمل‌ونقل کرده است.

در این نظرسنجی از گردشگران خواسته شده است تا در خصوص تجارب سفربه اصفهان، کیفیت محل های اسکان، خدمات شهری و دسترسی به امکانات رفاهی و تفریحی نظرات خود را بیان کنند.

استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام های 'وزوان' ، 'مزدآباد ' و 'مون'  که به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران بویژه در ایام نوروز است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی مسوولان، اصفهان در میان کلانشهرها توانسته نام خود را در میان رتبه اول تا سوم بیشترین جذب مسافر قرار دهد.

دیدگاه / پاسخ