حالت شب
  • 11 بهمن، 1401
نان سبوس دار ابتلا به سرطان روده بزرگ  را کم می کند

سبوس یا همان پوسته خارجی گندم بیشترین میزان پروتئین را نسبت به سایر قسمت های گندم دارد و شامل ویتامین های مختلف از جمله ویتامین های گروه A، B، C و E است.

عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه سالم و غلات کامل

نان سبوس دار ابتلا به سرطان روده بزرگ را کم می کند

عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه سالم و غلات کامل گفت: مصرف نان های سبوس دار سبب کم شدن احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ شده است.

صالحی در گفت و گو با خبرنگار باخبرباش اظهار داشت: سبوس موجود در نان باعث تخمیر و آزاد سازی ترکیبات ناشی از سوخت و ساز بدن در روده میشود که از بروز بیماری های گوارشی جلوگیری می کند.

وی بیان داشت: در حقیقت زنجیره تامین گندم و آرد و نان را باید به صورت یک سیستم بهم پیوسته نگریست و در صورت تحلیل قسمتی از این زنجیره، بدون نگرش به مراحل قبل و بعد آن، منجر به قضاوت های نادرست خواهد شد. 

عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه سالم و غلات کامل گفت: سبوس یا همان پوسته خارجی گندم بیشترین میزان پروتئین را نسبت به سایر قسمت های گندم دارد و شامل ویتامین های مختلف از جمله ویتامین های گروه A، B، C و E است.


بیشتر بخوانید؛ 

اختلاف قیمت اقلام در بازارهای کوثر/ دورریز نان در اصفهان زیر 1 درصد است


 وی افزود: علاوه بر این موارد سبوس میزان قابل توجهی فیبر، مواد معدنی، آنتی اکسیدان و فیتوشمیکال است. هر چه میزان سبوس آرد گندم بیشتر باشد رنگ آن تیره تر است.

صالحی افزود: عدم وجود سازمان متمرکزی در دولت به عنوان مسئول آرد و نان، تمام اشکالات مراحل متعدد  فوق به مرحله بعدی منتقل شده و در انتها در نانی که مصرف کننده میخرد منعکس می شود.  

وی ادامه داد: رنگ نان های سبوس دار تیره تر از رنگ نان های معمولی است. در نان سبوس دار که از این آرد تهیه می شود، ویتامین، مواد معدنی و فیبر بیشتری وجود دارد که همگی برای سلامتی انسان مفید هستند.

دیدگاه / پاسخ