حالت شب
  • 20 بهمن، 1401
وضعیت بسیار پرخطر به نقشه کرونایی استان اصفهان بازگشت

وضعیت بسیار پرخطر به نقشه کرونایی استان اصفهان بازگشت

پژمان عقدک افزود: بر اساس آخرین رنگ‌بندی همه گیری بیماری کووید-۱۹ شهرستان نایین در شرق استان اصفهان در وضعیت بسیار پر خطر و ۲ شهرستان نطنز و دهاقان در وضعیت نارنجی و پر خطر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه رنگ بندی کرونایی شهرها تابع قوانین مشخصی است، اظهار داشت: زمانی‌که تعداد افراد بستری در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از عددی بالاتر یا پایین تر می‌رود تغییر رنگ اتفاق می افتد و این هفته تغییر رنگ را در بین برخی از شهرستان ها داشتیم.

عقدک اضافه کرد: رنگ‌بندی کرونایی استان اصفهان نسبت به هفته گذشته در شرایط بدتری قرار گرفت هرچند این موضوع قابل پیش بینی بود و اگر شیوه نامه های بهداشتی رعایت نشود هفته آینده ممکن است شرایط بدتری هم داشته باشیم.

وی به افزایش آمار بستری بیماران کرونایی و بدحال بستری در بخش مراقبت های ویژه در یک هفته اخیر اشاره و اضافه کرد: شمار بیماران بستری شده به حدود ۲۰۰ نفر رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در ۲ روز اخیر به‌دلیل اختلالات در سامانه ها، آمار روزانه کرونا دریافت نشده است، گفت: هنوز آمار دقیق ابتلا به آنفلوآنزا در استان استخراج نشده و مقرر است مرکز بهداشت در این زمینه نمونه گیری کند.

عقدک تصریح کرد: شواهد کلینیکی نشان می دهد که ابتلا به آنفلوآنزا در حد کرونا و حتی بیشتر از آن افزایش یافته است و با توجه به سردتر شدن هوا، احتمال افزایش شیوع و بروز آن در هفته آینده بیشتر است.

وی با بیان اینکه بیماری های تنفسی از طریق هوا انتقال می یابد، تاکید کرد: تنها راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، تهویه هوا در محیط های جمعی و دریافت واکسن کرونا و آنفلوآنزاست.

عقدک در پاسخ به اینکه آیا دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تدابیر ویژه ای را با توجه به افزایش آمار کرونا و آنفلوآنزا در پیش گرفته است، گفت: تدابیر موجود همان فرایندی است که ۲ سال گذشته برای مقابله با کرونا در پیش گرفته شد و با توجه به اینکه بهترین شیوه نامه ها را داشتیم، مهمترین کار، عمل کردن به این شیوه نامه هاست.

وی با اشاره به اینکه رعایت شیوه نامه های بهداشتی بسیار کاهش یافته و به ۲۰ تا ۳۰ درصد رسیده است، خاطرنشان کرد: با این شرایط می توان انتظار داشت که شیوع و بروز بیماری های تنفسی افزایش یابد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به تعداد زیاد مراکز ارائه دهنده خدمات واکسن کرونا، اضافه کرد: در زمان حاضر مردم نسبت به کرونا بی تفاوت شدند اما اگر آمار مرگ و میر مجددا افزایش یابد، آنگاه برای دریافت واکسن مراجعه می کنند.

وی با بیان اینکه هنوز برای دریافت واکسن آنفلوآنزا نیز فرصت هست، تاکید کرد: سالمندان، مادران باردار، بیماران زمینه ای و کودکان زیر پنج سال برای دریافت این واکسن اقدام کنند.

دیدگاه / پاسخ