حالت شب
  • 20 بهمن، 1401
چرا از دُز سوم واکسن استقبال نمی‌شود

چرا از دُز سوم واکسن استقبال نمی‌شود


 به گزارش باخبرباش به نقل از آرمان ملی:در شرایطی که کشور با شیوع و طغیان سویه جدید اُمیکرون مواجه است و مسئولان، کارشناسان و رسانه‌ها به تزریق دز سوم واکسن به‌عنوان تنها سلاح در برابر سویه‌ای که واکسن گریز است، تاکید دارند، اما کمتر کسی به این امر توجه‌ دارد و خلوتی مراکز واکسیناسیون نشان از عدم استقبال مردم دارد. در طرف مقابل، ازدحام مردم در مراکز خرید و تردد؛ آمار مرگ و میر کرونایی سه رقمی شده و مراکز درمانی دستورالعمل استقرار بیمارستان‌های صحرایی دریافت کرد‌ه‌اند. وزارت بهداشت از خانواده‌ها خواسته کودکان 
۵ تا ۱۲ سال را سریعا واکسینه کنند. طبق آمار وزارت بهداشت بیش از 6 میلیون نفر هنوز واکسینه نشده‌اندا و از روز سه شنبه تا چهارشنبه (20 بهمن) ۳۹۰۸۵ بیمار جدید کرونا در کشور به کرونا شناسایی و ۱۱۶ نفر جان باختند. در حال حاضر ۱۲۰ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۵۳ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۶۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۸ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. در این میان، افزایش آمار کرونا نشان از پیک ششم دارد، اما رفت و آمد در میدان‌ها، بازارها و مراکز خرید و تردد مردم نشان می‌دهد که پروتکل‌ها در بهترین حالت در سطح استفاده از ماسک رعایت می‌شوند. خیابان‌ها شلوغ هستند و فاصله اجتماعی به خصوص در ایستگاه‌های پرازدحام بی‌آرتی و مترو رعایت نمی‌شود. 
  چرا واکسن نمی‌زنید؟‌ 
طبق آمار و نیز استقبال شهروندان از دُز سوم واکسن ناچیز بوده، در همین حال بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت گفته که ۷۰درصد بستری شدگان مبتلا به اُمیکرون ، کسانی هستند که واکسن نزده‌اند. او اذعان کرده که تنها ۳۰درصد شهروندان دُز سوم (یادآور) را تزریق کرده‌اند. عین‌اللهی والدین را نیز برای واکسیناسیون کودکان ۵ تا ۱۲ ساله فراخوانده و گفته که تا ۱۸ بهمن، تنها ۶۰۰ کودک از این گروه سنی واکسینه شده‌اند. اما چرا مردم از دُز سوم استقبال نمی‌کنند. به باور ایرج خسرونیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران، شایعات مجازی و خبر مرگ برخی به دلیل واکسن زدن به این امر دامن زده است و مردم به‌نوعی ترس دارند. همچنین وی در ادامه به
«وقتی شهرها به حالت آبی درآمد و همه مسئولان با غرور از کنترل کرونا صحبت می‌کردند، کسی فکر نمی‌کرد که دوباره درگیر موج کرونا شویم. این ساده‌انگاری فقط مختص مردم نبود و مسئولان نیز همه چیز را رها کرده‌اند، در حالی‌که قرار است بیمارستان‌های صحرایی زده شود، بازهم برخی در کاهش شدید آمار کرونا مانده‌اند و باور ندارند که اُمیکرون به خانواده و نزدیک‌ترین افراد خانواده‌شان رسیده است.»وی با اشاره به شایعات مجازی نسبت به تزریق واکسن تقلبی آسترازنکا، می‌افزاید: «وقتی مردم این شایعات را می‌خوانند و تا پیش از این، درصد ایمنی زایی این واکسن از بقیه واکسن‌های موجود در ایران بیشتر بود، میزان استقبال از دیگر واکسن‌ها نیز کاهش می‌یابد. ما با اپیدمی مرگ در یک تا دو هفته آینده روبه‌رو خواهیم شد و دلیل این سکوت دولت، دستگاه‌های نظارتی و قوه قضائیه نسبت به شایعه پراکنی‌ها در خصوص سلامت جامعه متوجه نمی‌شوم! در شرایطی که اگر فردی یک مطلب خلاف منافع سیاسی در پیج یا شبکه اجتماعی‌اش بگذارد، سریع او را شناسایی می‌کنند. همچنین باید کشور سریع قرنطینه شود یا حداقل شهرهای قرمز تعطیل گردد، اما انگار که هیچ اتفاقی در کشور نیفتاده و مردم و مسئولان همه چیز را رها کرده‌اند و در مقابل اُمیکرون  دست‌هایشان را بالا برده‌اند.» خسرونیا در ادامه خاطرنشان کرد: «برای دز سوم، از واکسن‌های سینوفارم و پاستوکووک استفاده می‌شود. کودکان در گروه یاد شده نیز همین دو نوع واکسن را دریافت می‌کنند. بی‌اعتمادی شهروندان به کارایی و اعتبار این واکسن‌ها به خصوص پاستوکووک، می‌تواند از عوامل استقبال اندک آنها باشد.» 
  کلینیک‌های تنفسی و بیمارستان‌های صحرایی
در این میان، معاون درمانی وزارت بهداشت از دستورالعمل «آمادگی درمان سویه اُمیکرون» به مراکز تابعه دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داده است. سعید کریمی گفته که مسئولان بیمارستان‌های تحت پوشش موظف شده‌اند ظرفیت‌های درمانی را تکمیل کرده و برای تفکیک بیماران سرپایی و بستری با تاکید بر گروه‌های سنی زیر ۱۴ سال چاره‌‌اندیشی کنند. او افزوده که «اگر ضریب اشغال بیش از ۵۰درصد تخت‌های بستری عادی و بیش از ۶۰درصد تخت‌های ویژه، افزایش یابد، پذیرش بیماران الکتیو با تایید و هماهنگی مقامات درمانی لغو خواهد شد.» در این شرایط معاون بهداشت وزارت بهداشت در پیش بینی از شرایط کرونای اُمیکرون در کشور طی روزهای پیش‌رو گفت: «احتمال می‌دهم که شاید در پایان هفته آینده، هفته بسیار ملتهبی را از نظر شدت افراد مبتلا خواهیم داشت و البته برخی معتقدند شاید از دو هفته دیگر این موضوع را داشته باشیم. در حال حاضر نیز آمار بستری‌ها حدود سه برابر روزهای قبل است و آمار به صورت تصاعدی هر روز افزایش می‌یابد.»

دیدگاه / پاسخ